+48/ 32 - 249 14 53, 32 - 32 346 03 06
Biuro czynne: Pn-Pt: 9-18
geotour@geotour.pl
Telefon alarmowy: 500 556 600
Wielka Brytania
Wielka Brytania
więcej ofert Wielka Brytania
Język  
angielski
Ludność  
64,1 miliona osób
Powierzchnia  
243 610 km2
Stolica  
Londyn
 
Motto
Cytat kraju - Anglicy są powolni, ale za to niezawodni.
Geografia
Wielka Brytania leży w północno-zachodniej Europie, na Wyspach Brytyjskich położonych na Morzu Północnym i na Oceanie Atlantyckim. Granica lądowa z Irlandią. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania, Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia, a także Wyspy Normandzkie i wyspa Man, będące dependencjami (terytoriami zależnymi). Inne terytoria zależne to: Gibraltar, Anguilla, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Falklandy z wyspami Georgia Południowa i Sandwich Południowy, Kajmany, Montserrat, Turks i Caicos, Św. Helena, Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego i Pitcairn.
Klimat
Wyspiarskie położenie, a zwłaszcza sąsiedztwo ciepłego Prądu Północnoatlantyckiego (przedłużenie Prądu Zatokowego), opływającego Wyspy Brytyjskie od północy i zachodu, powodują, że Wielka Brytania ma klimat umiarkowany ciepły, wybitnie morski.
Temperatura
Średnia temperatura w styczniu w Wielkiej Brytanii jest nieco wyższa od zera: waha się od 1-2 °C w centrum Szkocji do 5 °C w Kornwalii. W wyniku działania adwekcji morskiej temperatura zimą może dojść nawet do 17-18 °C w północnej Walii, natomiast w wyniku działalności fenów w północnej Szkocji temperatura może wynieść nawet 22 °C. Temperatura w lipcu wynosi na ogół od 15 °C w Szkocji przez 16-17 °C na wybrzeżach do 20 °C w centrum wyspy jednakże ekstremalne temperatury zanotowane w Londynie wynoszą 38 °C. Temperatura minimalna średnia dobowa w lipcu wynosi od 8-12 °C. Największy wpływ na temperatury ma Atlantyk, który wygładza klimat oraz w nieco mniejszym niż np. w Norwegii czy Islandii Golfstrom.
Strefa czasowa
Co do czasu to różnica pomiędzy Polską a Wielką Brytanią wynosi 1 godzinę. W Wielkiej Brytanii jest o godzinę wcześniej niż w Polsce.
Język
W Wielkiej Brytanii obowiązują dwa języki urzędowe: angielski i walijski. Język szkocki gaelicki, mimo iż nie jest językiem urzędowym, jest w użyciu w niektórych regionach Szkocji. Również popularnym językiem jest także polski.
Waluta
Jeśli już zdecydujemy się na zwiedzenie tego pięknego kraju, przede wszystkim musimy wiedzieć jaką tam walutą należy się posługiwać. Oficjalną jednostką monetarną Wielkiej Brytanii jest funt szterling.
Atrakcje
Pałac Buckingha - Amerykanie, Rosjanie i Chińczycy nie wyobrażają sobie wizyty w Wielkiej Brytanii bez zwiedzania pałacu Buckingham. Dla tych narodowości to atrakcja numer 1. Sale reprezentacyjne pałacu Buckingham można zwiedzać od 2 sierpnia do 28 września. Poza nimi można zwiedzać Royal Mews (królewskie stajnie z monarszymi pojazdami, od karet po rolls-royce'y) oraz Queen’s Gallery (galerię królewską, prezentującą wybrane obrazy z kolekcji królowej). Panorama Londynu - Panoramiczny widok ze szczytu wieżowca Shard albo z koła London Eye był najczęściej wybieraną atrakcją wśród turystów z Korei Południowej, jednego z najszybciej rosnących rynków turystycznych Wielkiej Brytanii. Wieżowiec Shard ma 72 piętra, a jego wysokość wynosi 309,6 metrów. Po zakończeniu prac w 2012 roku stał się najwyższym ukończonym wieżowcem w Europie. Budynek został zaprojektowany przez słynnego włoskiego architekta Renzo Piano, laureata Nagrody Pritzkera z 1998 roku. London Eye ma 135 m wysokości. Ten diabelski młyn wybudowano w 2000 roku z okazji londyńskich obchodów początku nowego tysiąclecia. Katedra w Durham – anglikańska katedra romańska w diecezji Durham. W roku 995 po sprowadzeniu do Durham relikwii św. Kutberta i czaszki św. Oswalda tutejszy kościół stał się celem pielgrzymek. Rozpoczęto wtedy budowę katedry, która jest aktualnie jedynym kościołem w Anglii zachowanym niemal w niezmienionej formie nadanej przez normańskich budowniczych. Tower of London - budowla obronna i pałacowa monarchów Anglii, chociaż ostatni z władców Anglii, który z niej korzystał to Jakub I (1566-1625). Wzniesiona została w 1078 roku dla Wilhelma Zdobywcy. Tower of London było więzieniem, z którego podobno nie było ucieczki, ponieważ wejście było zaraz nad wodą – podpływano łódkami i tam prowadzono więźniów do celi. Więziono tu m.in. króla Anglii Henryka IV, królową Annę Boleyn, Thomasa More'a, Thomasa Cromwella, Lady Jane Grey, żeglarza Waltera Raleigha, a w 1941 r. Rudolfa Hessa. Zamek w Edynburgu jest jedną z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii. Jest to symbol nie tylko samego Edynburga ale i całej Szkocji. Forteca znajduje się na szczycie monumentalnego skalistego wzniesienia (120 metrów n.p.m.) w samym centrum miasta. Zamek królewski w Windsorze – od 1110 rezydencja królów angielskich, położona w mieście Windsor (hrabstwo Berkshire w Anglii). Razem z Buckingham Palace w Londynie i Pałacem Holyrood w Edynburgu jest jedną z głównych oficjalnych rezydencji brytyjskich monarchów. Królowa Elżbieta II spędza w zamku wiele weekendów w ciągu roku, przyjmując tu zarówno oficjalnych, jak i prywatnych gości. Zamek Windsor jest największym zamieszkiwanym zamkiem na świecie, ma aż 800 m długości i aż 19 baszt. Powierzchnia jego podłóg wynosi ok. 45 000 m2.
Pamiątki
Odwiedzający Wielką Brytanię turyści często zaglądają do sklepów z pamiątkami. Można tu kupić pocztówki (postcards), koszulki (T-shirts) z nadrukiem, kubki (mugs), breloczki (key rings), a nawet bardziej praktyczne rzeczy, takie jak film do aparatu (camera film), baterie (batteries) czy znaczki (stamps).
Kuchnia
Kuchnia Wielkiej Brytanii, mimo że uznana za mdłą i bez wyrazu, kryje w sobie bogactwo i historię. Najbardziej znane to między innymi słynny rytuał picia herbaty - at five o’clock, czy też kultowa ryba z frytkami z dodatkiem octu, która smakuje lepiej w każdym innym kraju, niż w swojej ojczyźnie. Ostatnimi czasy kuchnia brytyjska stara się zerwać ze swoim niekorzystnym wizerunkiem. Zaskakuje smakoszy pewnymi modernizacjami, ale stosowanymi z poszanowaniem dla swej historii i starych receptur. Duży wpływ na zmianę kulinarnych tradycji miała ludność przybywająca tu z Azji i Dalekiego Wschodu. Dlatego też w Wielkiej Brytanii powstało wiele restauracji hinduskich, afrykańskich, pakistańskich. I tak na przykład - znana miejscowość przemysłowa, Birmingham - słynie z kuchni w stylu balti. Rozwinął się on dzięki Pendżabczykom – ludności pochodzenia indoeuropejskiego, przybyłej do Birmingham z północnych Indii i Pakistanu. Jedzenie w stylu balti to zazwyczaj dania jednogarnkowe, do których serwowane są dodatki z kuchni indyjskiej i innych kuchni azjatyckich np.: chlebki naan czy samosa.
Napoje
Piwo można śmiało określić mianem narodowego alkoholu Anglików. Wśród pierwszych skojarzeń z Anglią, jakie podsuwa nam wyobraźnia oprócz monarchii i królowej znajdzie się na pewno kufel zimnego piwa wychylanego obowiązkowo w tradycyjnym pubie. Ten lekko wyskokowy napój nie tylko gasi pragnienie i wprowadza w miły rausz, jest również niezbędnym elementem życia społecznego – wspomniane picie w angielskich pubach jak nic innego integruje lokalną wspólnotę. Angielskie wina są mało znane, ale niezwykle cenione przez koneserów. Tradycje uprawy winorośli w południowej Anglii (np. w Denbies Estate czy w North Downs w okolicach Dorking) sięgają jeszcze czasów rzymskich. Co prawda zaniechano tej tradycji w XIV wieku z powodu ochłodzenia klimatu i wielkiej epidemii dżumy, ale na nowo zaczęto sadzić winnice w końcu XIX wieku. Pierwszą powojenną winnicę założył w 1951 roku sir Guy Salisbury – Jones w Hambledon niedaleko Portsmouth. Oprócz piwa i wina na angielskim stole pojawiają się także inne, mniej znane trunki. Najbardziej wśród nich znany gin wynaleźli Holendrzy w XVII w., jednak za sprawą Wilhelma III, króla Anglii i Szkocji, stał się popularny na Wyspach. W wiejskich angielskich gospodarstwach wyrabia się cydr – tradycyjny napój alkoholowy ze sfermentowanego soku jabłkowego. Doświadczeni amatorzy tego trunku twierdzą, że cydr jest tym lepszy, im więcej odmian jabłek użyto do jego produkcji. Perry podobny jest do cydru, tyle że do jego wyrobu używa się soku z gruszek odmiany o tej samej nazwie co nazwa napoju i uprawianej wyłącznie do tego celu. Cydru i perry nie może zabraknąć na żadnym angielskim pikniku.
Przykładowe ceny
Ceny najważniejszych produktów żywnościowych i nie tylko w Wielkiej Brytanii. - Chleb tostowy (800g.) - średnio Ł 0.59 - Piwo - około Ł 1.00 większość rodzajów piwa można kupić w tych cenach - Papierosy - Marlboro kosztują w Anglii ok Ł 5.00, więc chyba pozostaje rzucenie, systematyczne przesyłanie przez rodzinę (bo przewieźć przez granicę można niewiele), lub przerzucenie się na tytoń ręcznie i ręczne zwijanie papierosów. Taki tytoń kosztuje od Ł 2.00 do 2.50 plus bibułki "Rizzla" Ł 0.29 i to starcza mniej więcej na 20 papierosów, wymagający mogą sobie kupić dodatkowo filtry (paczka 50 filtrów kosztuje Ł 0.59). - Zupki chińskie - mniej więcej Ł 0.29 za sztukę - mleko 1 pinta (568 ml) - Ł 0.35 ale 4 pinty już Ł 1.19 - 6 jajek - Ł 0.69 - Coca-Cola 2l. - w Anglii jest to wydatek rzędu Ł 1.19
Ciekawostki i podsumowanie
Na sam koniec dodam jeszcze parę ciekawostek, które powinny Ciebie zaciekawić. 1. Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch - to najdłuższa nazwa miasta w Brytani. 2. W Tower of London najcięższa korona waży 2 kg. 3. Harrods , jedno z najbardziej znanych sklepów, oświetla 11 500 żarówek. 4. Rugby jest narodowym sportem w Walii. 5. Modelowego angielskiego uczonego w szkołach używa tylko 4% Britów (Brytyjczyków), głównie Londyńczycy. 6.W Nottingham można też zobaczyć prawdziwego smoka! Za swój teren obrał dzielnicę Sneinton. Skrył się między drzewami, więc wiele osób mijających go codziennie nawet nie wie o jego istnieniu. Podsumowując myślę, że udało mi się przedstawić ten oto kraj w jak najlepszy sposób. Teraz pozostało zwiedzić Wielką Brytanię, wraz z jego miastami i jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę na temat Wielkiej Brytanii. Również serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszych stronek, gdzie znajdziesz więcej atrakcyjnych i ciekawych ofert również do innych krajów: www.geotour.com.pl lub www.superwakacje.com.pl
Informacje
  • Motto
  • Geografia
  • Klimat
  • Temperatura
  • Strefa czasowa
  • Język
  • Waluta
  • Atrakcje
  • Pamiątki
  • Kuchnia
  • Napoje
  • Przykładowe ceny
  • Ciekawostki i podsumowanie
Newsletter
Promocje na e-mail
Geotour - Biuro Podróży [ www.geotour.com.pl ]Geotour - Lato 2019 [ www.geotour.turystyka.net ]HotelGuide - Rezerwacja Hoteli [ www.hotelguide.pl ]Norwegian - Norweskie Tanie Linie Lotnicze [ www.norwegian.net.pl ]Bilety Autobusowe Online [ www.biletyautobusowe.com.pl ]Tanie Przeloty [ www.tanieprzeloty.com.pl ]TANIE BILETY AUTOKAROWE [ EUROTICKET ONLINE ]Superwakacje Portal Turystyczny [ www.superwakacje.com.pl ]Ticket-on-Line [ www.ticket-on-line.pl ]Pielgrzymki [ www.pielgrzymki.info.pl ]Wycieczki [ www.wycieczki.net.pl ]Hotelguide [ www.hotelguide.pl ]
Copyright by KSI Media 2014. All rights reserved. Opublikowane na stronach materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.